. Pradžia

Pavojingos atliekos

Pavojingosios atliekos – tai medžiagos, kurios gali padaryti žalos žmonių ar gyvūnų sveikatai ir aplinkai. Jos gali susidaryti buityje, gamybos ir atliekų tvarkymo procesų metu. Pavojingų atliekų susidarymo visiškai išvengti neįmanoma, tačiau galima jas tvarkyti taip, kad šios nekeltų pavojaus žmogaus sveikatai ir nedarytų žalos gamtai.

Lietuvoje kasmet susidaro vidutiniškai 163 tūkst. tonų pavojingų atliekų. Jų tvarkymas vis dar yra opi problema: susiduriama su netinkamu šių atliekų identifikavimu, neužtikrinamas rezultatyvus buityje susidarančių šių atliekų surinkimas. Nustatoma atvejų, kai atliekų tvarkytojai, nutraukę pavojingų atliekų naudojimo ar šalinimo veiklą, palieka nesutvarkytas atliekas, kurias, siekiant išvengti neigiamų pasekmių, tenka tvarkyti valstybės lėšomis. Netinkamai tvarkomos pavojingos atliekos gali užteršti dirvožemį, prasiskverbti į gruntinius vandenis ir pakenkti aplinkai ir žmonių sveikatai. Todėl būtina šias atliekas išskirti iš bendro atliekų srauto ir užtikrinti saugų jų sutvarkymą. Mišrių komunalinių atliekų sudėties tyrimai rodo, kad Lietuvoje mišrių komunalinių atliekų konteineryje randama pavojingųjų atliekų 2019 m. – 0,21 proc., 2018 m. – 0,23 proc., 2017 m. – 0,51 proc.

Pavojingos atliekos, susidarančios buityje:

 • galvaniniai elementai
 • akumuliatoriai
 • buitinės chemijos produktai
 • lakų, dažų, skiediklių atliekos
 • cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė ir medžiagos
 • panaudoti tepalai
 • tepalų filtrai ir kitos naftos produktų atliekos
 • gyvsidabrio turinčios atliekos
 • medžiagos, turinčios asbesto

Kaip elgtis su pavojingomis atliekomis?

 • Nemaišykite jų su kitomis buitinėmis atliekomis.
 • Nepilkite į plautuvę ar klozetą, lietaus nuotekų šulinius ar tiesiog ant žemės.
 • Išmeskite tik tuščią ir sausą pavojingų gaminių pakuotę.
 • Jei pavojingų atliekų liko, sandariai jas uždarykite ir pristatykite į pavojingų atliekų surinkimo punktus.

Išeikvotas baterijas (galvaninius elementus) galima palikti  prekybos centruose, parduotuvėse, mokyklose, pašto skyriuose, kur  matomose vietose pastatytos specialios surinkimo dėžutės ar konteineriai.

 

Netinkamas pavojingų atliekų tvarkymas kelia grėsmę gamtai ir žmogui

Netinkamai tvarkomos pavojingos atliekos kelia pavojų gamtai ir žmogui.  Išpiltas 1 litras alyvos dešimtmečiams užteršia pusę hektaro žemės, o alyva, patekusi į vandens telkinius, plėvele uždengia apie 1 ha vandens paviršiaus. Į dirvožemį patekusi alyva išskiria įvairius cheminius elementus, kurie kelia pavojų žmogaus bei gyvūnų sveikatai. Alyvoje esantys sunkieji metalai gali pažeisti nervų sistemą, inkstus, kai kurie jų sukelia vėžinius susirgimus.

Netinkamai išmestos baterijos – didžiulė žala aplinkai ir gamtai. Iš baterijų į aplinką patenkantys sunkieji metalai, rūgštys, toksinės medžiagos daro neigiamą, negrįžtamai didžiulį poveikį aplinkai. Ypatingai pavojingi yra juose esantys sunkieji metalai – švinas, gyvsidabris, kadmis. Patekę į mus supančią gamtą jie tampa įvairių sunkių susirgimų priežastimi.

Gyvsidabrio turinčios atliekos (dienos šviesos lempos, baterijos, termometrai, žemės ūkyje naudojami chemikalai, pesticidai)  yra toksiškos visoms gyvybės formoms. Ypač pavojinga įkvėpti gyvsidabrio garų. Kvėpuojant gyvsidabrio garais, jis per plaučius patenka į kraują, jungiasi su baltymais, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Dažniausi fiksuojami susirgimai: mažakraujystė, plaučių ir inkstų ligos, odos uždegimai, metalo prieskoniai, skausmai pilve, nenoras valgyti, nuovargis, pykinimas ir vėmimas, troškulys, svorio mažėjimas, galvos skausmai. Sunkūs apsinuodijimai gali baigtis mirtimi.

Pavojingas atliekas galima priduoti Širvintų rajono savivaldybėje UAB „VAATC“ didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėje Šniponių k., Širvintų r. (www.vaatc.lt)

Darbo laikas
II ir IV: 10 – 19 val., pertrauka 12:00-12:30

III ir V: 8 – 17 val., pertrauka 12:00-12:30
VI: 9-15:30 val., pertrauka 12:00-12:30

UAB „VAATC“ didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėje nemokamai priimamų pavojingų atliekų kiekiai

UAB „VAATC“ didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėje mokamai priimamų pavojingų atliekų kiekiai bei priėmimo įkainiai.

 

Pavojingas atliekas taip pat galima pristatyti:

UAB „Toksika“ (www.toksika.lt)

UAB „Atliekų tvarkymo centras“ (www.atc.lt)

UAB „Ekobazė“ (www.ekobaze.eu)

UAB „EMP Recycling“ (www.emp.lt)